Picie alkoholu w miejscach publicznych

No to jak to w końcu jest z tym piciem alkoholu w miejscach publicznych? Można czy nie można? I co to są miejsca publiczne?

Niestety od niedawna obowiązuje w Polsce nowelizacja ustawy, zgodnie z którą wprowadzono generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych. Możemy więc sobie darować dyskusje z policją, co jest miejscem publicznym, że ustawa zabrania picia tylko na ulicach, w parkach itd. Nowelizacja wprowadza bowiem generalny zakaz, od którego wyjątki może wprowadzić gmina.

Oczywiście nowe przepisy nie rozwiewają wszystkich wątpliwości, bo przecież nadal nie mamy definicji miejsca publicznego — więc w praktyce przyjmuje się najczęściej, że jest to miejsce ogólnodostępne dla każdego (taki jest kontekst i prawa budowlanego, i przepisów o monitoringu gminnym).

dwie trzecie Polaków uważa, że picie alkoholu w miejscach publicznych powinno być zakazane – wynika z sondażu SW Research dla „Newsweeka”. Jedynie co czwarty ankietowany uważa, że powinno być dozwolone. Co ciekawe, odsetek tych, którzy są za, jest nieco wyższy w dużych miastach – to ponad 30 proc.

W Opolu całkiem niedawno radni proponowali, aby w Parku Nadodrzańskim i na bulwarach nad Odrą można było pić alkohol. Projekt odrzucono.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *