Zatrzymanie przez policję

Dostajesz informację, że Twój syn został zatrzymany przez policję. Co robisz?

Zatrzymanie (tzw. dołek) to środek przymusu, który może trwać tak naprawdę nawet 72 godziny (48 godzin to czas, w którym prokuratura powinna złożyć wniosek o areszt lub wypuścić zatrzymaną osobę).

Co robić?

Gdy dostaniesz informację, że ktoś Ci bliski został zatrzymany, trzeba przede wszystkim ustalić, gdzie dokładnie przebywa. Powinniśmy więc jak najszybciej zadzwonić do najbliższej komendy rejonowej/miejskiej policji i o to wypytać – policjanci MUSZĄ podać te informacje!

Jeśli zdarzy się np. że ktoś w naszej obecności zostanie zatrzymany, np. w domu o 6:00 rano lub podczas imprezy – wszystkie protesty i utrudnianie czynności policjantów nie mają sensu, a mogą tylko pogorszyć sprawę. Trzeba przede wszystkim spytać policjantów skąd oni są (może to być np. CBŚ, ABW, CBA) i gdzie dana osoba zastanie przewieziona. Taka informacja znacznie ułatwi i przyśpieszy działanie obrońcy.

Truizmem będzie, jeśli napiszę, że trzeba skontaktować się z adwokatem – tylko adwokat może skontaktować się z zatrzymaną przez policję osobą. O tym trzeba pamiętać – każdy zatrzymany ma prawo do adwokata i do rozmowy z nim, chociaż prawdopodobnie policja będzie do tego zniechęcać. Warto mieć zapisany numer do adwokata w telefonie.

Kodeks postępowania karnego mówi wyraźnie: zatrzymanego należy NATYCHMIAST poinformować o przyczynach zatrzymania. Jeżeli takiej informacji nie ma, to należy się jej domagać.

Przesłuchanie

Niestety zbyt często zdarza się, że funkcjonariusze namawiają do przyznania się do zarzucanego czynu i dobrowolnego poddania się karze! Równie często mówią, że uzależniają zwolnienie zatrzymanego od jego przyznania się do winy. Trzeba być na takie namowy odpornym, nie można w tej sytuacji podejmować żadnych pochopnych decyzji. Podobnie trzeba z dystansem podchodzić do tego, że policja może nas informować, że sprawa i dowody są oczywiste. Przede wszystkim zachowaj spokój. Lepiej powiedzieć zbyt mało niż zbyt wiele!

Tak naprawdę, jeśli jesteśmy zatrzymani w charakterze podejrzanego, a nie świadka, to nie mamy obowiązku nic mówić.

Natomiast nawet jeśli już przyznałeś się do winy i dobrowolnie poddałeś się karze, wnioskując o skazanie bez rozprawy, to tę sytuację też można potem próbować „odwrócić”, bo chociażby wniosek o skazanie można cofnąć.

Zażalenie na zatrzymanie

Na zatrzymanie przez policję można złożyć zażalenie w terminie 7 dni. Jeśli zatrzymanie było niewątpliwie niesłuszne, można żądać odszkodowania. Może być tak np. wtedy, gdy funkcjonariusze zakują nas w kajdanki bez podania powodu i podstawy prawnej lub będą stosować niedozwoloną przemoc.

Skrócona wersja wideo:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *