Jazda po alkoholu – myślisz, że Tobie się to nie zdarzy?

Myślałeś, że na drugi dzień po imprezie już nie masz alkoholu w organizmie, czułeś się w sumie dobrze, a w dodatku mocna kawa pobudziła Twoją koncentrację. Nie możesz powiedzieć przecież mamie, że nie zawieziesz jej na zakupy, więc wsiadasz. I nagle, ni stąd ni zowąd, kontrola policji. Nawet nie sprawdzają dokumentów, po prostu każą dmuchać wszystkim po kolei. I okazało się, że 0,27 mg w wydychanym powietrzu nie wiadomo skąd się wzięło, ale ta niepozorna liczba stała się początkiem Twoich problemów…

Kary

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu (prowadzenie „pod wpływem”) to chyba najpopularniejsze przestępstwo. I tutaj wszyscy, absolutnie wszyscy moi klienci doznają szoku, gdy się dowiadują na policji, że minimalna kara, jaką mogą dostać to 5.000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata. 3 lata bez prawka!

Nie chcę rozgrzeszać takich sprawców, ale problemem jest to, że ludzie nie wiedzą o bardzo wysokich i dolegliwych karach, jakie za to grożą. Policja prawdopodobnie będzie Cie namawiać do dobrowolnego poddania się karze, „bo tak jest najtaniej, bo adwokat tylko pana naciągnie, a i tak będzie kara 5.000 zł i 3 lata bez prawa jazdy, bo to jest obligatoryjne i basta”.
Nie jest to do końca prawda!

Najlepsze rozwiązanie – warunkowe umorzenie

Nikt nie informuje sprawców prowadzenia pod wpływem alkoholu o możliwości warunkowego umorzenia postępowania, w wyniku którego (po spełnieniu odpowiednich warunków) sprawca nie tylko nie zostaje skazany, ale jest możliwość wywalczenia dla niego znacznie korzystniejszych warunków, niż te, które są teoretycznie obligatoryjne, czyli konieczności zapłaty kwoty 5.000 zł oraz zatrzymaniem prawa jazdy i zakazem prowadzenia pojazdów na 3 lata!

Żeby było jasne – nie usprawiedliwiam pijanych kierowców, ale sytuacja, w której politycy myślą, że ustanowienie drakońskich kar za jakieś przestępstwo bez odpowiedniej edukacji czy kampanii społecznej załatwi sprawę, jest po prostu nieuczciwe. A przecież „nieznajomość prawa szkodzi”, więc każdy Kowalski powinien po prostu czytać sobie codziennie do poduszki Dziennik Ustaw, żeby być na bieżąco.

Warunkowe umorzenie jest to uznanie, że do przestępstwa doszło, ale jest jednocześnie daniem szansy oskarżonemu, aby się poprawił, wyznaczając mu przy tym pewne warunki. Ważne jest również to, że w przypadku warunkowego umorzenia nie jesteśmy osobami skazanymi, czyli nie musimy się przejmować sytuacjami, kiedy musimy przedłożyć zaświadczenie o niekaralności, np. starając się o przyjęcie do wojska, policji, startując do publicznych przetargów, wykonując zawód nauczyciela itd. Warunkowe umorzenie jest więc niewątpliwie atrakcyjnym i korzystnym rozwiązaniem w wielu przypadkach.

Przesłanki

Przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania są takie: wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, sprawca nie był wcześniej karany za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo takiego zakończenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Do kiedy można składać taki wniosek? Do prawomocnego zakończenia postępowania, ale radzę to zrobić jak najszybciej, jeszcze podczas postępowania przygotowawczego. Najlepiej jest złożyć taki wniosek na piśmie.

Jedno przemyślenie nt. „Jazda po alkoholu – myślisz, że Tobie się to nie zdarzy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *