Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić samochód?

Ile w Polsce można wypić alkoholu, żeby legalnie prowadzić samochód? Jaka jest dopuszczalna ilość we krwi? Kiedy popełniamy przestępstwo, a kiedy wykroczenie? Czym grozi jazda pod wpływem alkoholu?

Jest wiele nieścisłości na ten temat, raz się mówi o 0,2, raz o 0,25, jeszcze jak dodamy do tego miligramy, decymetry sześcienne, promile i przy tym możliwość popełnienia wykroczenia, a nie przestępstwa, to wszystko się może pomieszać. Dlatego postaram się to wyjaśnić w miarę prosto i jasno.

Kiedy Przestępstwo?

Przestępcą będziesz, jeśli na prawidłowo działającym policyjnym alkomacie wyjdzie, że masz WIĘCEJ niż 0,25 miligramów na litr (dm3) wydychanego powietrza. To by też tym samym oznaczało, że masz WIĘCEJ niż 0,5 promila alkoholu we krwi. Wtedy też jest stan NIETRZEŹWOŚCI. Zaznaczam, że jeśli masz równo 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila alkoholu we krwi to nie jest to jeszcze przestępstwo, ale wykroczenie – dopiero wynik powyżej tych wartości kwalifikuje się na czyn przestępczy.

Kiedy wykroczenie?

Wykroczenie popełnisz, jeśli na badanym alkomacie wykażesz się wynikiem pomiędzy 0,1 a 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu. Oznaczałoby to zatem, że masz pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi. Ten stan nazywa się PO SPOŻYCIU ALKOHOLU.

Dozwolona ilość

Z powyższego wynika, że legalna, dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie, aby prowadzić samochód (pojazd mechaniczny) to maksymalnie 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu, co równa się 0,2 promila we krwi. Wtedy nie popełniamy ani wykroczenia, ani przestępstwa. Jest to ilość rzeczywiście bardzo niewielka; szacuje się, że już wypicie 1 piwa lub 50 ml wódki prowadzi do stężenia 0,25 promila we krwi.

Jakie kary?

I tu zaczyna być szczególnie ciekawie, bo o ile w przypadku przestępstwa teoretycznie obligatoryjny jest zakaz prowadzenia pojazdów, czyli zatrzymanie prawa jazdy na minimum 3 lata oraz obowiązek zapłacenia kwoty 5.000 zł, to można się starać o warunkowe umorzenie, a tym samym złagodzenie a nawet całkowite uniknięcie tych przykrych dolegliwości.

Pisałem o tym tutaj.

Paradoksalnie jednak, jeśli nie jesteśmy na tyle pijani podczas prowadzenia samochodu, że popełniamy nie przestępstwo, a jedynie wykroczenie, to przy wykroczeniach nie ma możliwości warunkowego umorzenia i musimy się liczyć, że NA PEWNO zostanie nam zabrane prawo jazdy na minimum 6 miesięcy. I basta. Jest to trochę brak konsekwencji ze strony ustawodawcy, ale takie już jest polskie prawo.

Czy można wypić jedno piwo?

Lekarze twierdzą, że organizm traktuje alkohol jak truciznę i stara się go jak najszybciej wydalić. U dorosłego mężczyzny alkohol jest zazwyczaj usuwany w tempie 10-12 g na godzinę, natomiast u dorosłej kobiety jest to 8-10 g na godzinę.

Oznacza to, że mężczyzna ważący 80 kg, który wypił jedno piwo, będzie mógł legalnie usiąść za kierownicą najwcześniej po upływie 2,5 – 3 godzin. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm w innym tempie będzie usuwał alkohol i zależy to od wielu czynników, dlatego w wielu przypadkach ten czas może być inny.

Zwykle ludzki organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu – etanolu.

  • 50g wódki   = 20g etanolu
  • 100ml wina = 12g etanolu
  • 0,5l piwa     = 25g etanolu

(źródło: motofakty.pl)

Z badań wynika, że zawartość 0,5 promila alkoholu we krwi kierowcy zwiększa czterokrotnie ryzyko wypadku. Jeśli stężenie alkoholu wynosi 0,8 promila, ryzyko wypadku wzrasta nawet dziesięciokrotnie.

Polska a inne kraje

Podsumowując: w Polsce dopuszczalne stężenie alkoholu wynosi 0,2 promila we krwi (0,1 mg/l w wydychanym powietrzu). Jak to jest w innych krajach? W Niemczech – 0,5 promila, a w Wielkiej Brytanii aż 0,8 promila alkoholu we krwi.

 

(grafika z: superauto24.se.pl)

2 przemyślenia nt. „Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić samochód?


  1. zatem żeby zostać przestępcą muszą zaistnieć dwa zdarzenia: więcej niż 0,5 promila etanolu we krwi i złapanie przez policję. wg pana rozumowania jeśli prowadzisz zalany w sztok, a nikt cię nie złapie to przestępcą nie jesteś. wpaja pan takie fałszywe przeświadczenie na portalu skierowanym do młodych ludzi. życzę ponownego przemyślenia tego, co się pisze


    1. nie proszę Pana, przestępcą się jest w momencie, w którym popełnia się czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia – niezależnie od tego, czy złapie nas Policja, czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *