Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków

Mimo iż prowadzenie pod wpływem narkotyków traktowane jest podobnie jak kierowanie pod wpływem alkoholu, to w przypadku narkotyków ciężko jest określić stężenie we krwi, więc co teraz?

Jak określić stężenie we krwi?

W tym przypadku dużo zależy od opinii biegłych toksykologów. Oni określają wpływ zażytych środków na nasze zachowanie i zdolność do kierowania pojazdem. Brany jest także pod uwagę dokonany opis w protokole pobrania krwi – jaka była mowa badanego, reakcja źrenic, nawiązany kontakt z badanym itp.

 

Jakie nam grożą kary?

Podobnie jak w przypadku prowadzenia po spożyciu alkoholu – grozi nam (minimum): obowiązek zapłaty 5.000 zł oraz zatrzymanie prawa jazdy na 3 lata oraz ewentualnie dodatkowo np. kara pozbawienia wolności. Jednak tu też możemy się ubiegać o warunkowe umorzenie postępowania, kiedy to można orzec środki karne znacznie korzystniejsze niż te powyższe, a nawet można w ogóle odstąpić od ich wymierzania. Nie jesteśmy wówczas wpisani jako osoby karane do rejestru karnego.

Prawie zawsze proponowane przez policję dobrowolne poddanie się karze NIE JEST najkorzystniejszym zakończeniem sprawy. Zawsze możesz powiedzieć, że musisz to najpierw przemyśleć.

 

Inne podobne przestępstwa

Inna (dużo gorsza) będzie sytuacja, gdy spowodujemy wypadek prowadząc samochód pod wpływem narkotyków/alkoholu. Jeśli z kolei miałeś przy sobie jakieś środki odurzające, to dodatkowym problemem będzie sprawa o ich posiadanie.

 

Wykrywalność w organizmie

Wiele ze środków odurzających utrzymuje się w organizmie znacznie dłużej – nawet ponad 2 tygodnie. Tester używany przez policję jest w stanie wykryć marihuanę nawet po upływie 14 dni. Jeśli chodzi o amfetaminę i heroinę, czas ten jest mniejszy i wynosi do 6 dni, a kokainy i LSD – do 4 dni.

6 przemyśleń nt. „Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków


 1. 8 lat temu zostalem zatrzymany za jazde pod wplywem alkoholu bez uprawnien , a teraz zostalem zatrzymany za jazde pod wplywem srodkow odyrzajacych I rownierz bez uprawnien oraz posiadalem 2 gr marihuany …Jakiej kary moge sie spodziewac ?


  1. to zależy od wielu rzeczy, m.in. od kary, którą Pan dostał za pierwszym razem, czy uiścił Pan wszystkie należności oznaczone w tym wyroku itp.


   1. Wszystko bylo zalatwione w terminie mialem zakaz prowadzenie na 2 lata grzywna I 6 miesiecy prac spolecznych …Grozi mi areszt teraz …?


    1. Wyrok powinien być już zatarty. Grozi Panu grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 oraz dodatkowo minumum 5.000 zł świadczenia pieniężnego i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata


  1. grozi Panu 2 lata pozbawienia wolności bez zawieszenia kary (najgorszy scenariusz). Areszt to nie kara, tylko środek zapobiegawczy stosowany w trakcie postępowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *